Podczas wstępnego posiedzenia sądu, odbywającego się w czwartek bez udziału publiczności i mediów, sąd zadecydował, że tymczasowe zatrzymanie na miesiąc obejmie m.in. Osamę Krayema, obywatela Szwecji zaangażowanego w działalność grupy terrorystycznej Szariat 4, Bilala El Makhoukhiego podejrzewanego o dokonanie zamachu w brukselskim metrze oraz jego przyjaciela z lat dziecinnych, Rwandyjczyka Herve B.M., który przyjął domniemanych zamachowców pod swój dach.

Wszyscy podejrzani zaprzeczyli, że mogli być zaangażowani w przygotowanie zamachów. Francuskie media cytują wypowiedź Abriniego, który miał oświadczyć w sądzie, iż nie wysadził się w powietrze na lotnisku w Zaventem, ponieważ jest "człowiekiem, który nie skrzywdziłby nawet muchy".

W belgijskim areszcie przebywa kilkunastu podejrzanych o udział w zamachach, do których doszło 22 kwietnia w Brukseli. Decyzja dotycząca przedłużenia tymczasowego aresztu objęła jak dotąd łącznie 6 osób.

Reklama

Belgijska prokuratura generalna potwierdziła w sobotę, że Mohamed Abrini to mężczyzna w kapeluszu z fotografii przedstawiającej trzech zamachowców na lotnisku w Zaventem. Abrini, obywatel Belgii o korzeniach marokańskich, przyznał, że był tam w czasie ataku terrorystycznego. Jest podejrzewany również o zorganizowanie listopadowych zamachów w Paryżu. Będzie oskarżony o spowodowanie śmierci łącznie 162 osób.

Trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która jechała samochodem wraz z Salahem Abdeslamem bezpośrednio po listopadowych zamachach w Paryżu.

Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie. W dużej mierze zostały one przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła śmiercią samobójczą podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim. (PAP)

mars/ mc/