Reklama

"Dziś podjęto najbardziej widoczne kroki w realizacji porozumienia między UE a Turcją w sprawie migracji, uzgodnionego przez szefów państw i rządów 18 marca" - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji prasowej. Przypomniał, że właśnie na 4 kwietnia wyznaczono rozpoczęcie przesiedlania syryjskich uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE, a zarazem odsyłania nielegalnych imigrantów z Grecji do Turcji.

"Grecja i Turcja wdrażają porozumienie zgodnie z prawem, a na miejscu obecni są przedstawiciele KE i jej agencji, którzy doradzają i wspomagają te działania" - dodał.

Rano w poniedziałek pierwsza grupa imigrantów, którzy nie wystąpili o azyl po przybyciu do Grecji, została odesłana z powrotem do Turcji. Według greckich władz odesłano 202 osoby, w większości Pakistańczyków i Afgańczyków.

Jednocześnie pierwsze grupy syryjskich uchodźców zostały przesiedlone bezpośrednio z Turcji do państw unijnych. Jak podała KE, 32 Syryjczyków przybyło do Niemiec, a 11 - do Finlandii. We wtorek kolejna grupa uchodźców syryjskich ma trafić do Holandii. W wyborze uchodźców, którzy są przesiedlani do UE uczestniczy personel biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) - poinformowała Komisja Europejska.

Jej rzecznik podkreślił, że celem tych działań jest "zastąpienie niebezpiecznego, niezorganizowanego, chaotycznego i nielegalnego napływu migrantów przez zorganizowane, bezpieczne i legalne ścieżki do Europy dla tych, którzy mają prawo do ochrony międzynarodowej zgodnie z prawem międzynarodowym i unijnym".

Według KE Turcja spełniła warunki, które pozwalają na odsyłanie do tego kraju uchodźców zgodnie z prawem. Tureckie władze ogłosiły, że wszyscy Syryjczycy odesłani z greckich wysp z powrotem uzyskają prawo do ochrony oraz zapewniły, że wszystkie osoby potrzebujące międzynarodowej ochrony będą mieć dostęp do procedury azylowej w Turcji.

Według danych KE liczba migrantów przedostających się każdego dnia z Turcji na greckie wyspy znacznie spadła od 20 marca, czyli dnia wejścia w życie nowego unijno-tureckiego planu w sprawie migracji. 20 marca do Grecji przedostało się 1667 migrantów, zaś w kolejnym dniu - 600. Od tego czasu na grecki wyspy przeprawia się dziennie po kilkaset, a czasem nawet tylko po kilkadziesiąt osób.

Krytykowane przez obrońców praw człowieka porozumienie między UE a Turcją przewiduje odesłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji od 20 marca. Porozumienie stanowi, że UE będzie przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)