Oszuści mogą próbować wyłudzać dane osób składających przez internet wniosek o przyznania świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus – ostrzega policja i apeluje o korzystanie jedynie z autoryzowanych i oficjalnych stron internetowych.

Te osoby, które chcą wypełniać wnioski poprzez internet mogą korzystać – jak przypomniała w rozmowie z PAP Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji – z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków. W przypadku banków warto sprawdzić wykaz tych, które uczestniczą w programie.

„Jak zawsze w takich sytuacjach przestrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystując naszą nieświadomość i niewiedzę, poprzez fałszywe strony internetowe mogą próbować wyłudzić zarówno nasze dane jak i pieniądze” – podkreśliła Kuc. Jak przypomniała, żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda od podawania lub potwierdzania drogą mailową czy sms-ową danych personalnych. „Oszuści zazwyczaj proszą o podanie takich danych jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych danych, które później wykorzystują np. do wyłudzania pieniędzy” - dodała. Policjanci przyznają, że już pojawiają się pierwsze fałszywe strony, dlatego trzeba szczególnie uważać wyszukując oficjalne strony w internecie; różnice - przykładowo w adresie - mogą być nieznaczne.

Przykładem są strony zablokowane przez krakowskich policjantów. Jak powiedziała w piątek PAP Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji, niczym nie różniły się one od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu. Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony. Była ona trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie.

Jedna ze stron przy składaniu wniosku o przyznanie wsparcia finansowego wymagała podania numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść sms z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. W rzeczywistości wpisanie kodu powodowało aktywowanie usługi sms premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo, kosztujących kilka złotych każda.

"Jeśli mamy wątpliwości, lub ktoś w ten sposób nas oszukał, powinniśmy zgłosić to pod numerem 997 lub 112, albo w najbliższej jednostce Policji" - zaapelowała Kuc. Od piątku można składać wnioski o świadczenia 500 plus, m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jak informuje MRPiPS, uprawnionych do tego będzie ok. 1,7 mln użytkowników kont internetowych. Bank PKO BP szacuje, że wśród jego klientów jest kilkaset tysięcy takich osób. Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.(PAP)