„Jest pełna koordynacja polityki migracyjnej między kancelarią prezydenta i premiera. Premier ma absolutną rację mówiąc, że bez dobrze działającego systemu żaden kraj nie jest w stanie zapanować nad problemem uchodźców” – mówi gość RMF FM, dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
Reklama

Chodzi o słowa premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, że nie widzi możliwości, by w tej chwili migranci przyjechali do Polski. „Nie wycofujemy się całkowicie z przyjętych zobowiązań, ale ta Europa, która zgodziła się na system relokacji imigrantów nie jest w stanie zbudować skutecznego systemu ich kontroli” – uważa Magierowski.

Dodaje, że „Europa nie radzi sobie absolutnie z problemem terroryzmu i to jest gigantyczny kłopot dla Europy”. Polska jest bezpieczna? „Do ilu zamachów terrorystycznych doszło w ostatnich latach w Polsce? Ani jednego. Na tej podstawie uważamy, że jesteśmy bezpieczni” – mówi gość Kontrwywiadu. Pytany o polskie F-16 nad Syrią odpowiada: „Tutaj nic się nie zmieniło”. Dodaje, że oferta współpracy w walce z Państwem Islamskim wciąż jest aktualna.

„Prezydent bardzo poważnie traktuje wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego” – mówi Marek Magierowski, pytany o wyliczenia KNF-u dotyczące prezydenckiej ustawy frankowej. Pomoc miałaby kosztować 70 mld złotych? „Tam są różne scenariusze. Jeden z nich jest jeszcze gorszy” – komentuje gość RMF FM. Dodaje, że kancelaria prezydenta skierowała do KNF-u drugie pytanie „o sytuację banków i portfela kredytów hipotecznych”. Magierowski zapowiada, że Andrzej Duda na pewno złoży do Sejmu ustawę dotyczącą kredytów walutowych. „Jest otwarty na modyfikację projektu w ramach konsultacji. Jego priorytetem jest pomoc frankowiczom, którzy znaleźli się w bardzo ciężkiej sytuacji, ale również zachowanie stabilności finansowej państwa i sektora bankowego” – mówi dyrektor prezydenckiego biura prasowego.