„Pewność naszego bezpieczeństwa opieramy na tym, co mówią służby. Nie mamy zagrożenia terrorystycznego, chociaż mamy pełną świadomość tego, co dzieje się na zachodzie Europy, a tam sytuacja jest groźna. Pytanie, czy Polska jest terenem, który będzie atrakcyjny dla terrorystów’ – mówi gość RMF FM, szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

„Na posiedzeniu RCB rozmawialiśmy o podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego w Polsce, ale dziś nie ma do tego warunków i przesłanek” – zdradza minister. „Polska nie ma problemów, które ma zachód Europy - nie mamy dzielnic, do których nie zapuszcza się policja, nie mamy dzielnic, w których obowiązuje szariat” – dodaje. Pytany o ustawę antyterrorystyczną odpowiada: „Jest gotowa, a jutro odbędzie się ostatnie posiedzenie zespołu antyterrorystycznego”.

Szef MSWiA dodaje, że „wszystko będzie w niej wzbudzać kontrowersje, bo opozycja jest zakodowana na nie”. Błaszczak uważa, że Polska musi być stanowcza jeśli chodzi o kolejne fale migrantów. „Polska nie może popełniać błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. Należy brać przykłady z innych państw, np. z Australii, która zahamowała proces napływu emigrantów w 2013 roku” – uważa gość RMF FM. Wizy dla wszystkich obywateli państw muzułmańskich? „Na pewno wzmocnienie granic. Wysyłamy naszych strażników granicznych, żeby uszczelnić granice zewnętrzne Unii Europejskiej i dalej będziemy to robić” – zapowiada minister. „Pomagajmy uchodźcom tam, gdzie oni są uchodźcami” – mówi Mariusz Błaszczak.

Reklama

Pytany o likwidację Biura Ochrony Rządu, odpowiada: „Czekają nas wyzwania – Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO - żadne tego rodzaju decyzje nie będą oczywiście przed nimi podejmowane”. A po ŚDM i szczycie? „Zmiany będą następować. Rząd premier Szydło to rząd dobrej zmiany” – mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem „nowe kierownictwo BOR przyszło do stajni Augiasza i tę stajnię czyści”.