Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie na temat zawieszenie broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania - poinformował w środę rosyjski MSZ.

Szefowie dyplomacji omówili kwestie dotyczące przerwania wrogich działań na terytorium Syrii oraz przezwyciężenia trwającego tam kryzysu - głosi komunikat ministerstwa.

Kerry i Ławrow uzgodnili też, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją i USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w przyszłym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby poinformował, że Kerry przyjedzie do Rosji po wizycie na Kubie, gdzie ma towarzyszyć prezydentowi Barackowi Obamie. Amerykańską wizytę na Kubie zaplanowano na 21-22 marca.

Według rzecznika Kerry uważa, że po podjęciu przez prezydenta Rosji Władimira Putina w poniedziałek decyzji o wycofaniu z Syrii części sił pojawiła się realna i być może najlepsza w ostatnich latach okazja do zakończenia działań zbrojnych w Syrii.

We wtorek Kerry poinformował o planowanej na przyszły tydzień wizycie w Moskwie, w trakcie której miałby rozmawiać z Putinem i Ławrowem.