„Jarosław Kaczyński coraz więcej krzyczy i coraz bardziej puszczają mu nerwy. Jest bardzo agresywny” – powiedział gość Kontrwywiadu RMF FM, lider Nowoczesnej. „Rząd ma problem. W RE rozpoczęła się procedura, która może wykluczyć nas z głosowania w radzie. To od bardzo poważny kryzys. Największy od ’89 roku” – uważa.

„Nie wyobrażam sobie, żeby NATO było zainteresowane większym zaangażowaniem w kraju, w którym Jarosław Kaczyński może zgotować tak poważny kryzys konstytucyjny” – dodaje gość Kontrwywiadu. Zdaniem Petru sytuacja w Polsce rozpoczyna konflikt z całą Europą i Stanami Zjednoczonymi, bo USA naciskają na rząd polski, żeby dostosował się do opinii Komisji Weneckiej. Polityk zapowiada, że jutro podczas RBN będzie chciał rozmawiać o tym, jak cały kryzys konstytucyjny wpływa na nasze bezpieczeństwo międzynarodowe i kwestie baz NATO.

„Nie można trochę naprawić konstytucji i trochę przywrócić ład konstytucyjny, bo to nie są negocjacje handlowe” – uważa gość RMF FM. „Musimy jako społeczeństwo obywatelskie, domagać się realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – komentuje Petru. Dodaje, że wyrok trzeba zapisać w postaci postulatów i tego się domagać od rządu, żeby to nie było ogólnie hasło „przywrócenie ładu konstytucyjnego”. „Musimy załatwiać sprawy w Polsce i od tego jest nie tylko parlament i media, ale również ulica. Im więcej nas będzie tym lepiej. 12 marca zapraszamy wszystkich przed TK” – mówi Ryszard Petru.

Pytany o to, czy wyobraża sobie miasteczka rozstawione przed TK, Kancelarią Premiera i Prezydenta, odpowiada: „Wszystko sobie wyobrażam, ale prawdopodobnie nie będzie to już 12 marca”.

„Zawsze muszą być plany A,B i C” – komentuje.

Obraźliwe komentarze KOD po wypadku prezydenta? „Są skandaliczne” – uważa poseł. „Ważne, żeby KOD wyciągnął wnioski z tego, co się stało w piątek i żeby tego więcej nie było, bo osłabi swoją wiarygodność” - dodaje. Jego zdaniem KOD nie będzie starał się być partią polityczną. „Jak oglądam film, to jestem przerażony, że coś takiego może mieć miejsce. Ciarki mi przechodzą po plecach, bo to jednak limuzyna prezydencka” – komentuje gość RMF FM.

Więcej na rmf24.pl