Amerykański wiceprezydent Joe Biden i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiali przez telefon o reformach, jakie ukraiński rząd zobowiązał się przeprowadzić. W zamian Kijów otrzymał 17,5 miliarda dolarów pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak Biały Dom podał w oświadczeniu, obaj politycy zgodzili się co do potrzeby zjednoczenia ukraińskich środowisk politycznych w celu szybkiego wprowadzenia reform, zgodnie z zobowiązaniami wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chodzi między innymi o działania, które mają na celu walkę z powszechną na Ukrainie korupcją.

We wtorek Petro Poroszenko przyjął przysięgę od oddziału specjalnego, działającego w ramach Ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego. Biuro ma za zadanie walkę z niszczącym ukraińskie państwo zjawiskiem łapownictwa i wykorzystywania urzędów do prywatnych celów. Ostatnio Biuro Antykorupcyjne zajmuje się sprawą byłego ministra gospodarki Aivarasa Abromavicziusa, który oskarżył bliskiego współpracownika prezydenta Poroszenki - Ihora Kononenkę - o korupcję i próby przejęcia kontroli nad państwowymi przedsiębiorstwami. Oskarżenia wywołały w Kijowie poważny kryzys rządowy.