Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie może przyznać dotacji dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jarosław Gowin mówi, że nie ma takiej możliwości prawnej, by jego resort finansował uczelnie prywatne.

Minister podkreśla, że każda uczelnia w tym prywatna może startować w konkursach grantowych. "Te konkursy będą rozstrzygane według obiektywnych kryteriów i nie przez ministerstwo tylko przez odpowiednie agencje grantowe - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju albo Narodowe Centrum Nauki" - mówi Jarosław Gowin.

Minister zapewnia, że toruńska uczelnia będzie traktowana na takich samych zasadach jak inne uczelnie. Jak mówi Jarosław Gowin: "nie będzie ani preferowana, ani dyskryminowana".
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili poprawkę do budżetu na rok 2016, w myśl której 20 milionów złotych zostałaby przekazane na rzecz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ostatecznie posłowie PiS z poprawki się wycofali. Premier Beata Szydło zapowiedziała poprawki senatorów PiS w tej sprawie.

Reklama

Do tej kwestii odniósł się sam o. Rydzyk, który zapewniał, że nikogo o wsparcie dla uczelni nie prosił.