Ruch Kukiz'15 zapowiada walkę z nadmierną biurokracją. W tym celu posłowie tego ugrupowania złożą dziś projekt ustawy likwidujący gabinety polityczne. Szacują, że pracuje w nich łącznie ponad 10 tysięcy osób.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka liczy, że pomysł poprze partia rządząca. Przypomina, że PiS składał podobny projekt ustawy dwukrotnie, będąc jeszcze w opozycji:
"Nie wyobrażam sobie, że PiS wycofałoby się ze swojego projektu. W uzasadnieniu projektu przedstawiliśmy szczegółową listę obecnych członków gabinetów politycznych łącznie z widełkami wynagrodzeń" - dodaje.

Lider ugrupowania Paweł Kukiz nie zaprzecza, że również zatrudnia doradców czy ekspertów działających przy ruchu. Zaznacza jednak, że ich opłacanie odbywa się na innych zasadach, aniżeli w przypadku pomocników partii politycznych. "Przypomnę, że my nie jesteśmy partią polityczną i nie pobieramy subwencji partyjnych. W przypadku PiS takie subwencje to ponad 20 milionów złotych rocznie. W gabinetach pracują zaś osoby popierające jedyną, na daną chwilę, słuszną linię" - twierdzi Kukiz.

Kukiz'15 wylicza, że redukcje w biurokracji proponowane w ustawie mogą przynieść oszczędności rzędu 500 milionów złotych rocznie.