Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau rozpoczęły się obchody 71. rocznicy jego wyzwolenia. Uroczystości odbywają się w dawnym budynku „Sauny”.

Najważniejszymi gośćmi są byli więźniowie, których w Miejscu Pamięci pojawi się około osiemdziesięciu. W uroczystości bierze udział prezydent Andrzej Duda, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, delegacje Izraela oraz Rosji.

Głos zabiorą między innymi prezydent Polski, dwóch byłych więźniów, dyrektor muzeum, a także ambasadorowie Izraela oraz Rosji.

Uroczystość zakończy modlitwa ekumeniczna przy Pomniku Ofiar Holocaustu w Birkenau, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Zabrzmi również szofar - instrument z baraniego rogu - w tradycji żydowskiej towarzyszący najważniejszym uroczystościom.

Do momentu wyzwolenia obozy przez Armię Czerwoną, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przez obóz Auschwitz - Birkenau przewinęło się ponad 200 tysięcy dzieci

Według szacunków i częściowo zachowanych dokumentów obozowych, wśród co najmniej miliona trzystu tysięcy osób deportowanych do Auschwitz-Birkenau ponad dwieście trzydzieści tysięcy stanowiły dzieci i młodzi ludzie poniżej 18 lat. Najwięcej było pochodzenia żydowskiego.
"Ich los był okrutny. Niemcy traktowali ich jako osoby bezużyteczne, większość trafiała do komór gazowych i były uśmiercane"- mówi historyk z Klubu Sądecki Sztetl Łukasz Połomski.
Jedną z dziewcząt, której udało się cudem uniknąć śmierci w obozie, była kilkunastoletnia sądeczanka Giza Beller. W czasie selekcji ukryła się w stercie ubrań, potem trafiła z mamą do baraków, została ucharakteryzowana na osobę starszą i zaczęła pracować wraz z dorosłymi. "Była m.in. odpowiedzialna za otwieranie gościom bramy wejściowej obozu”- mówi Łukasz Połomski.

Dziś przypada 71. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. W Oświęcimiu odbywają się uroczystości rocznicowe z udziałem m.in. 80 byłych więźniów, prezydentów Polski i Chorwacji oraz delegacji z Izraela oraz Rosji.