Mija 95 lat od momentu ustanowienia dwóch najważniejszych polskich orderów. W 1921 roku Sejm przywrócił Order Orła Białego oraz ustanowił Polonia Restituta (Order Odrodzenia Polski).

Order Orła Białego jest najstarszym i najważniejszym odznaczeniem. Po raz pierwszy został przyznany przez króla Augusta II Mocnego w 1705 roku.

Roman Matuszewski z Muzeum Wojska Polskiego zwraca uwagę, że symbolika orła wskazuje na rangę odznaczenia. Dewiza orderu brzmi: pro fide, rege et lege - za wiarę, króla i prawo. Obecnie ta dewiza brzmi "za ojczyznę i naród". Symbolika wskazuje, że jest to najważniejszy znak czyli orzeł biały - to symbol, godło i herb, który jednoczy Polaków.
Order Polonia Restituta czyli Order Odrodzenia Polski jest przyznawany osobom za wybitne osiągnięcia - wyjaśnia Roman Matuszewski. Order Odrodzenia Polski dostają zasłużeni w dziedzinie kultury, nauki, prawa i działalności prawnej lub państwowej - przypomina.

Order Polonia Restituta został ustanowiony w wyjątkowych okolicznościach - mówi Matuszewski. Dewiza to: "Polska odrodzona" - po 123 latach niewoli Polska istnieje jako państwo.
Ordery i odznaczenia to najwyższa forma uznania, jaką państwo może okazać obywatelowi - dlatego odznaczenia są wyjątkowo ważne. Order Orła Białego po raz ostatni został przyznany w 2014 roku, otrzymała go Hanna Suchocka. Ktoś, kto otrzymuje odznaczenie państwowe, zasługuje na szacunek - tłumaczy Roman Matuszewski. Niezależnie od poglądów politycznych i opcji, jeśli Rzeczpospolita kogoś wyróżnia, trzeba to uszanować. Weterani Powstania Styczniowego byli bardzo wysoko cenieni przez Józefa Piłsudskiego i gdy ktoś mijał na ulicy weterana ludzie zdejmowali czapki - to była forma szacunku jaką darzono ludzi zasłużonych dla państwa - mówi Matuszewski.

W ciągu ostatnich 26 lat kapituła przyznała 174 Ordery Orła Białego. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski przyznano 205 osobom.