Będzie ustawa o repatriacji - zapowiada poseł PiS Michał Dworczyk. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Karcie Polaka, ale Prawo i Sprawiedliwość pracuje także nad regulacją prawną umożliwiającą powrót do kraju potomkom Polaków represjonowanych.

Dworczyk, który jest także szefem sejmowej komisji do spraw łączności z Polakami zapewnia, że nowa ustawa będzie umożliwiała repatriację Polakom z azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego.

Projekt ustawy o repatriacji wkrótce trafi do Sejmu, zdaniem Dworczyka jest niewiele spraw ważniejszych niż spłacenie tego moralnego długu, który mamy wobec Polaków w Kazachstanie.

Komisja do spraw łączności z Polakami chce, żeby Sejm upamiętnił - specjalną uchwałą - 80 rocznicę wywózek do Kazachstanu - dodaje Michał Dworczyk. W 1936 roku władze sowieckie wysiedliły z terenów obecnej Białorusi i Ukrainy ponad 70 tys. Polaków, którzy w dużej części trafili do Kazachstanu.

A więc nasi rodacy, którzy tam żyją to w większości potomkowie tych wywiezionych. Intencją uchwały sejmowej jest oddanie hołdu wszystkim represjonowanym wyjaśnia poseł PiS. Specjalna uchwała w sprawie 80 rocznicy wywózek Polaków do Kazachstanu prawdopodobnie będzie przyjęta przez Sejm jeszcze w styczniu.