Polska zapisała się w historii Unii Europejskiej - informuje „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik zwraca uwagę, że po raz pierwszy Komisja Europejska uruchomiła procedurę kontroli praworządności w jednym z krajów członkowskich.

W tekście „Beata idzie do boju” gazeta cytuje wypowiedź polskiej premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, że - skończył się czas, gdy polskie władze prowadziły politykę zagraniczną na kolanach. Dalej dziennik przypomina konflikty wokół znowelizowanych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych podkreślając, że na tyle zaniepokoiły one europejskich polityków, iż zdecydowali się sprawdzić czy aby Polska nie narusza zasad obowiązujących w Unii Europejskiej.

Ekspert gazety Dmitrij Oficerow - Bielski twierdzi, że polityka polskiego rządu ma przede wszystkim wzmocnić pozycję przetargową Warszawy. Jednocześnie przypomina, że coraz więcej państw Unii Europejskiej nie chce, aby unijne prawo dominowało nad krajowym. W jego opinii długofalowym celem polityki Prawa i Sprawiedliwości jest zmiana konstytucji, a to oznacza, że konflikty w Polsce i wokół niej będą trwały jeszcze dość długo.