Mają poważne problemy, ale brakuje im pieniędzy na wizyty w kancelariach. Z myślą o ludziach, którzy potrzebują pomocy, radomski samorząd otworzył dziewięć punktów bezpłatnych porad prawnych. Miasto wspierają stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Jednym wystarczy krótka rozmowa, inni proszą o pomoc w napisaniu pozwu czy wniosku. Punkty odwiedzają głównie ludzie starsi, a - jak mówi prawnik Sebastian Stankiewicz- sprawy dotyczą wszystkich dziedzin życia.

Najwięcej wątpliwości budzi prawo nieruchomości i spadkowe, ale trafiają się też kwestie, związane z zadłużeniem mieszkań czy prawami konsumenta i reklamacjami.

Porad udzielają adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych, którzy posiadają co najmniej trzyletnie doświadczenie.
Z bezpłatnej pomocy skorzystała już pani Bożena. Jej zdaniem, taka aktywność samorządu jest godna pochwały - bo jak mówi - "polskie prawo jest dość skomplikowane i niechlujnie napisane", bez fachowego wsparcia łatwo popełnić błąd.


Punkty działają od poniedziałku do piątku. Prawnicy czekają na interesantów przez osiem godzin dziennie. Partnerami samorządu są: Fundacja Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Radomiu oraz Stowarzyszenie Karuzela.