Arcybiskup Henryk Hoser uważa, że trzeba zmienić Konstytucje, tak, aby bardziej odzwierciedlała chrześcijańskie wartości. Zdaniem hierarchy byłby to konkret na 1050 rocznicę Chrztu Polski, którą wspominamy w tym roku.

Ustawa Zasadnicza musi potwierdzać ideały, które wyznaje społeczeństwo- mówi arcybiskup. Jego zdaniem prace powinny pójść w tym duchu, aby Konstytucja podkreślała naszą tradycje i podmiotowość Polski. Według arcybiskupa nie uda się napisać nowej, bardziej chrześcijańskiej Konstytucji, ale można w tym duchu zmienić obecną.

Duchowny uważa także, że przyszedł czas na zgodne z troską o człowieka uregulowanie sprawy in vitro w Polsce.

Arcybiskup zwraca uwagę, że obecnie medycyna jest pod ogromną presją nowych możliwości, jakie udostępnia współczesna technika. Technologia może być użyta w dobry lub zły sposób. - Może się tak stać, że zapomnimy o człowieku i zatrą się granice między medycyną ludzką i medycyną weterynaryjną - przestrzegł.
Uwagami na temat zmian w Konstytucji oraz ustawie o in vitro arcybiskup podzielił się na zorganizowanym w Warszawie dorocznym spotkaniu opłatkowym z dziennikarzami.