Konrad Piasecki z RMF: Jako koordynator filaru gospodarczego rządu umie pan powiedzieć kiedy 500 zł na dziecko pierwsza polska rodzina dostanie? Prof. Piotr Gliński: Według tego, co mówiła pani premier, najprawdopodobniej w kwietniu.

A ma pan pomysł jak sprawić, by te 500 zł nie trafiało do najbogatszych, bo pan sugerował, żeby coś z tym zrobić?

Ja sugerowałem kilkakrotnie, bo w naszej pierwszej wersji programu był zapis, że z wyjątkiem tych najbogatszych. Później ze względów takich czysto biurokratycznych zdecydowaliśmy, że nie będziemy robili tej bariery, żeby nie walczyć z tymi oświadczeniami, że każdy musi udowadniać ile zarabia, także apelowałem publicznie, do tych najbogatszych - proszę państwa nie bierzcie tych pieniędzy, skoro nie musicie.

Gliński: Trudno mi powiedzieć, będzie wprowadzone, przecież my w tej chwili jesteśmy w konsultacjach społecznych. Panie redaktorze, mamy parę miesięcy na rozmowę z Polakami i to będzie na pewno takie rozwiązanie, które będzie dobre, bo to rozwiązanie dotyczy przede wszystkim tej olbrzymiej grupy ludzi mało zamożnych, średnio zamożnych, którzy mają dzieci, chcieliby mieć dzieci i państwo ma obowiązek im pomóc i to będzie dobre dla wszystkich Polaków, ponieważ to także napędzi gospodarkę i zmieni sytuację konsumpcyjno-kulturową ja bym powiedział, w społeczeństwie polskim.

Mam nadzieję, że tak. Zobaczymy jak będzie wyglądała kwestia, na którą bardzo liczymy, to znaczy kwestia uszczelnienia wpływu do budżetu. Jak pan wie, można nawet mówić o stu miliardach złotych, które przepadały, jeżeli chodzi o VAT i jeżeli chodzi o unikanie opodatkowania. 1/3 z tego gdybyśmy odzyskali, to już będzie dobrze i będziemy mogli w 2017 roku, zrealizować także i tę zapowiedź.- komentuje Piotr Gliński