Marek Sawicki uważa, że projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym dotyczy spraw ustrojowych. Dlatego zdaniem posła PSL, jeśli PiS chce zmieniać ustrój, to powinien robić to zmieniając Konstytucję.

Marek Sawicki przypomniał w radiowej Jedynce, że takie reformy wymagają większego poparcia w parlamencie i akceptacji przez społeczeństwo w referendum. Dodał, że nikt nie kwestionuje prawa PiS-u do przyjmowania proponowanych przez siebie ustaw. "Jednak póki co partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma wystarczającego mandatu do przeprowadzenia zmian w Konstytucji" - podkreślił były minister rolnictwa.

W projekcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym polityk PSL dostrzega kilka kontrowersji. Między innymi zapis, który może łamać zasadę, że prawo nie działa wstecz. Projekt zakłada, że sprawy nie zakończone przez Trybunał, a w których orzekał skład mniejszy niż zapisano to w nowelizacji, powinny zostać jeszcze raz rozpatrzone. To zdaniem Sawickiego niebezpieczny pomysł.

Wczoraj posłowie poznali projekt "ustawy naprawczej" dla Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem polityków PiS ma pozwolić zażegnać kryzys związany z wyborem sędziów Trybunału. Projekt zakłada między innymi powiększenie składu Trybunału.