Prezydent ma obowiązek przyjąć przysięgę od wybranych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego - uważa przewodniczący SLD Leszek Miller. Wczoraj Trybunał orzekł, że 3 sędziów wybranych przez parlamentarzystów w poprzedniej kadencji, prezydent powinien niezwłocznie zaprzysiąc.

Leszek Miller na konferencji prasowej wyjaśniał, że prezydent wręcz nie może nie przyjąć ślubowania wybranych sędziów. Lider SLD tłumaczył, że prezydent nie może też nie przyjąć ślubowania od ministrów, tylko dlatego, że ma wobec nich zastrzeżenia czy któregoś nie lubi. Podobnie - dowodził polityk - marszałek Sejmu nie może nie przyjąć ślubowania od jakiegoś posła czy posłanki tylko dlatego, że kogoś nie lubi.

Zdaniem Leszka Millera prezydent Andrzej Duda nie przyjmując ślubowania od 3 sędziów "naraża się na odpowiedzialność konstytucyjną".

Lider SLD podkreślał też, że nie jest zwolennikiem wyprowadzenia ludzi na ulice w geście protestu, przeciwko decyzjom prezydenta które dotyczą Trybunału. Polityk uważa, że jeśli PO czy Ryszard Petru zapowiadają wyprowadzenie ludzi na ulice to trzeba pamiętać, że PiS też to może zrobić, zapewne "w jeszcze większym zakresie".
Leszek Miller uważa, że Polsce nie jest potrzebna awantura na ulicach, a sprawa Trybunału powinna zostać wyjaśniona w Sejmie, w pałacu prezydenta czy w samym Trybunale Konstytucyjnym.


Zdaniem przewodniczącego SLD po części za obecne zamieszanie wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego odpowiada Platforma Obywatelska. Wczoraj Trybunał uznał, że trzech sędziów poprzedni Sejm wybrał zgodnie z konstytucją, a dwóch, których kadencja kończy się w grudniu, nie.