W dalszym ciągu mamy do czynienia z zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego - twierdzi poseł ruchu Kukiz'15 Jacek Wilk. Wyjaśnia, że sytuacji nie zmieniło wczorajsze orędzie Andrzeja Dudy. Prezydent wyjaśniał w nim powody przyjęcia ślubowania od sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm.

Nie odniósł się jednak wprost do wczorajszego orzeczenia Trybunału w sprawie sędziów wybranych w poprzedniej kadencji parlamentu. I tego, zdaniem posła Wilka zabrakło w szczególności. Przyznaje, że po zapoznaniu się z nagraniem, odniósł wrażenie, że orędzie nagrywano dzień wcześniej - bezpośrednio po odebraniu przysięgi od czterech nowo wybranych sędziów.

Poseł Kukiz'15 przypomina, że wczorajszy wyrok powoduje, że mamy do czynienia z nadmiarem prawidłowo wybranych sędziów Trybunału. Jego zdaniem, ten prawny problem należy rozwiązać dwutorowo. Po pierwsze, prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trzech prawidłowo wybranych sędziów. Z kolei nowo wybrani powinni zrzec się swoich funkcji. Wówczas powinno dojść do ponownego powołania dwóch nowych członków Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny orzeknie także w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Zrobi to w przyszłą środę.