Jest zgoda między USA i Rosją co do potrzeby politycznych zmian w Syrii. To wynik 35-minutowej, nieformalnej rozmowy Baracka Obamy i Władimira Putina na marginesie szczytu G20 w tureckiej Antalyi.

Jak powiedział Reutersowi jeden z przedstawicieli Białego Domu, obaj prezydenci zgodzili się co do potrzeby prowadzonego przez Syrię "politycznego przejścia". Ma ono być kontynuowane poprzez rozmowy między syryjską opozycją i władzami w Damaszku. Mediatorem ma być ONZ. Istotną kwestią będzie również ustalenie warunków zawieszenia broni.

Z relacji przedstawiciela Białego Domu wynika, że Barack Obama docenia wysiłki wszystkich państw walczących z Państwem Islamskim. Prezydent USA zauważył też znaczenie rosyjskich działań w Syrii wymierzonych w dżihadystów.

Z kolei z relacji Jurija Uszakowa, doradcy rosyjskiego prezydenta, wynika, że obaj przywódcy rozmawiali także o Ukrainie. Jednak głównym tematem - jak mówił - "obszernej" dyskusji była sytuacja w Syrii.

"Strategiczne cele dotyczące walki z Państwem Islamskim są, co do zasady między Rosją i USA, takie same. Jednak różnice są po stronie taktyki" - oświadczył Jurij Uszakow. Jak dodał, obaj prezydenci zgodzili się, że rozmowy w Wiedniu na temat Syrii przynoszą pozytywne efekty.