Prezydent USA Barack Obama wezwał kraje zachodnie do zintensyfikowania walki z Państwem Islamskim. Obama bierze udział w szczycie grupy G20, który odbywa się w Turcji.

Polityk określił zamachy w Paryżu mianem ataku na cały cywilizowany świat. "Niebo się zachmurzyło z powodu tych makabrycznych ataków. Obiecałem prezydentowi Hollande'owi, że zrobimy wszystko, by pomoc w ujęciu organizatorów zamachów i wymierzeniu im sprawiedliwości" - powiedział amerykański prezydent.

Barack Obama dodał, że świat zachodni musi odpowiedzieć na pytanie jak zareagować na fakt, że Państwo Islamskie jest w stanie przeprowadzać ataki poza Irakiem i Syrią.
Amerykański prezydent wezwał sojuszników do poszukiwania politycznego rozwiązania kryzysu w Syrii przy jednoczesnym zwiększeniu presji militarnej na Państwo Islamskie. Biały Dom spodziewa się zwiększenia udziału francuskich sił zbrojnych w bombardowaniach pozycji Państwa Islamskiego. Amerykanie nie wiedzą jednak czy mogą oczekiwać tego samego od innych sojuszników z NATO.