Wśród krajów Unii Europejskiej, Hiszpania przeprowadziła najwięcej operacji przeciwko dżihadystom. Od stycznia tamtejsza policja aresztowała 63 terrorystów i pomogła w zatrzymaniu 27, głównie w Maroku. Hiszpański rząd i opozycja zaapelowały do Unii Europejskiej o zjednoczenie sił w walce z terroryzmem.

Przez 40 lat Hiszpania zmagała się z zamachami ETA. Z rąk zbrojnej organizacji baskijskiej zginęło 829 osób. W 2001 roku w Madrycie doszło do największego zamachu bombowego przeprowadzonego w Europie przez Al Kaidę. Zginęło w nim 191 osób, a 2 tysiące zostało rannych. Teraz hiszpańscy eksperci do walki z terroryzmem są uważani za jednych z najlepszych na świecie. Ich zdaniem, paryska tragedia powinna zmobilizować Europę do jeszcze większego połączenia sił. Podobnie uważa hiszpański rząd. "Wszyscy jesteśmy zagrożeni bezrozumnym działaniem i fanatyzmem. Dlatego jest tak ważne, abyśmy razem sprzeciwili się terroryzmowi" - nawoływał Mariano Rajoy.

Hiszpański premier wyraził nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania unijnych szefów dyplomacji i zapowiedzianych na piątek obrad ministrów spraw wewnętrznych zapadną ważne decyzje dotyczące walki z terroryzmem.

Reklama