Wcześniejsze wybory samorządowe niewykluczone. Coraz częściej słychać, że może do nich dojść na skutek zmian na administracyjnej mapie Polski. PiS zapowiada utworzenie nowych województw o których mówił w kampanii wyborczej.

Wybrany z list tego ugrupowania do Sejmu nowej kadencji Daniel Milewski nie wykluczył takiego scenariusza. W rozmowie z Polskim Radiem RDC przyznał też, że ubiegłoroczne wybory samorządowe budzą jego wątpliwości. Zaznaczył, że nie chce mówić o tym, że zostały sfałszowane lub zmanipulowane, ale - jego zdaniem - ktoś, być może nieświadomie, wprowadził wyborców w błąd. Daniel Milewski zauważył, że ani wcześniejsze, ani obecne wybory nie wskazują, aby PSL rzeczywiście cieszył się poparciem 15-20 procent wyborców.
Poseł Platformy Obywatelskiej dwóch ostatnich kadencji Jacek Kozaczyński ocenił, że ze względu na rozdział pieniędzy unijnych w samorządach wojewódzkich PiS na pewno będzie się starał przejąć w nich władzę. Zdaniem Kozaczyńskiego możliwe są dwa scenariusze: nowe wybory lub zmiana koalicji w sejmikach wojewódzkich.
Rano powstanie województwa częstochowskiego zapowiedział w Poranku Polskiego Radia Katowice poseł PiS Szymon Giżyński. W czasie kampanii politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili też o powołaniu województwa środkowopomorskiego i wydzieleniu warszawskiego z dotychczasowego Mazowsza.