Polska Straż Graniczna przy współudziale hiszpańskiej policji pod nadzorem Europolu rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi. Miała ona odpowiadać za legalizację pobytu obcokrajowców na terenie Polski.

Zatrzymani to Pakistańczycy - 26 osób, które miały przybywać do Polski z innych krajów należących do strefy Schengen. Jak tłumaczy rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas, funkcjonariusze wpadli na trop szajki po licznych kontrolach.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że cudzoziemcy składając w urzędach wnioski o karty pobytowe posługiwali się zakupionymi od fałszerzy dokumentami. Dzięki temu uzyskiwali karty pobytu, które pozwalały im jechać do innych państw UE, głównie do Hiszpanii. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wiadomo, że przeszukano 51 mieszkań z czego 28 na terenie Polski i 23 na terytorium Hiszpanii.

Na miejscu zabezpieczono obszerną dokumentację i sprzęt służący do podrabiania dokumentów, telefony, laptopy a także nośniki pamięci. Funkcjonariusze nad sprawą pracowali kilka miesięcy.