Polacy wolą wyższą emeryturę niż wcześniejsze na nią przejście. Jak wynika z sondażu dla Wiadomości TVP, większość z badanych woli dłużej pracować by dostawać potem więcej, niż pracować krócej i mieć niższe świadczenia.

W zeszłym tygodniu projekt ustawy emerytalnej złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Przewiduje on przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65-dla mężczyzn, i możliwość dalszej pracy po jego przekroczeniu.

Przedemerytalne nastroje postanowiły zbadać telewizyjne Wiadomości. Z badania wynika, że 45 procent Polaków zdecydowałoby się na dłuższą pracę. Z kolei tych, którzy przeszliby na emeryturę wcześniej, pomimo mniejszych świadczeń, jest 38 procent. 17 procent badanych nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy woli wyższe świadczenia czy krótszą pracę.
Z sondażu wynika też, że najwięcej badanych, którzy deklarują chęć wcześniejszej emerytury jest wśród wyborców PiS - to 55 procent. Z kolei dłużej pracować i mieć za to wyższe świadczenia emerytalne woli 69 procent wyborców PO.


Badanie przeprowadzone zostało metodą wywiadu telefonicznego w dniach 23-24 września na ogólnopolskiej grupie 1004 osób.