Były prezydent Olsztyna winny zgwałcenia urzędniczki - orzekł Sąd Rejonowy w Ostródzie. Czesław Jerzy Małkowski został skazany na 5 lat więzienia, ma też 6-letni zakaz pełnienia kierowniczych funkcji w administracji publicznej oraz 6-letni zakaz zbliżania się i kontaktowania z główną pokrzywdzoną w sprawie.

Prokuratura żądała 9-ciu lat więzienia, 10-letniego zakazu pełnienia kierowniczych funkcji w administracji publicznej oraz 12-letniego zakazu zbliżania się i kontaktowania z główną pokrzywdzoną. Wyrok nie jest prawomocny.

Były prezydent Olsztyna był oskarżony o molestowanie seksualne podległych mu urzędniczek oraz o zgwałcenie jednej z nich. W trakcie procesu, który trwał prawie 4 lata, przedawniły się zarzuty dotyczące molestowania. Małkowski od początku twierdził, że jest niewinny. Przyznawał się jedynie do romansu z urzędniczką, która później oskarżyła go o gwałt.

Można to nazwać grzechem, ale na pewno nie jest to przestępstwo - przekonywał były prezydent Olsztyna. Mimo, iż całe postępowanie dowodowe oraz mowy końcowe stron odbywały się za zamkniętymi drzwiami, publikacja wyroku była jawna.