Austria zastrzega sobie prawo do odmowy wjazdu do kraju dla tych imigrantów, którzy nie będą chcieli składać wniosku o azyl.

O zaostrzeniu przepisów poinformował rzecznik austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Chodzi zarówno o uniemożliwianie wjazdu, jak i odsyłanie uchodźców na Węgry. Władze tego kraju poinformowały wcześniej, że imigranci przybywający z Chorwacji są przewożeni do dwóch centrów rejestracyjnych przy granicy z Austrią.

Przed przywróceniem kontroli granicznych Austria zwróciła się z prośbą o opinię do Komisji Europejskiej. Ta potwierdziła, że krok ten jest zgodny z założeniami strefy Schengen, a jego wprowadzenie jest uzasadnione.Przedwczoraj austriackie władze zapowiedziały ostrzejsze kontrole na swoich granicach, próbując w ten sposób spowolnić napływ uchodźców na jej terytorium. Oprócz tego postawiono w stan gotowości ponad 2000 żołnierzy i dodatkowe oddziały policjantów.

Reklama

Wcześniej kontrole graniczne na przejściach z Austrią przywróciły Niemcy. W tej chwili swobodne podróżowanie do Austrii jest możliwe jedynie od strony Czech.