Ponad dziewięć tysięcy uchodźców przedostało się wczoraj na południe Niemiec - w większości z terytorium Austrii. Tymczasem niemiecka policja rozpoczęła kontrole także na granicy z Czechami.

Kontrole pojawiły się na autostradzie A17 łączącej Drezno z Pragą. Policja sprawdza jednak tylko niektóre samochody, dlatego ruch odbywa się płynnie. Na mniejszych przejściach granicznych kontrole są prowadzone tylko okresowo. Na razie nie ma informacji, aby kontrole miały objąć także autostradę A4 łączącą Niemcy i Polskę, choć - jak podkreśla policja - nie jest to wykluczone.

Tymczasem w Bawarii, gdzie kontrole na granicy austriackiej prowadzone są od niedzieli, zatrzymano już kilkuset przemytników. Poinformował o tym premier tego landu.

Kontrole graniczne nie powstrzymują jednak samych uchodźców, którzy niezatrzymywani przez policję pokonują granicę na nogach. Tylko wczoraj było to ponad 9 tysięcy osób. Większość z nich po dostaniu się do Niemiec jest rejestrowana i rozsyłana do ośrodków na terenie całego kraju.