Politycy PO skrytykowali prezydenta Andrzeja Dudę za krytykowanie Polski.

Podczas spotkania z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem prezydent mówił o braku poczucia sprawiedliwości wśród obywateli i o tym, że ludzie go wybrali ponieważ głośno o tym mówił. Prezydent powtórzył swoje słowa podczas obchodów rocznicowych w Szczecinie.
Zdaniem posła Michała Szczerby prezydent Duda słynie z sensacyjnych wypowiedzi i dosyć nieumiejętnie próbuje być ponadpartyjnym prezydentem w czasie kampanii wyborczej. Według posła Szczerby sensacyjna była też informacja prezydenta o głodujących polskich dzieciach w podczas orędzia wygłaszanego w obecności ambasadorów.
Po zaprzysiężeniu Andrzej Duda powiedział między innymi, że Polska potrzebuje naprawy w wielu dziedzinach. Wymienił służbę zdrowia, codzienny poziom życia wielu rodzin i "dzieci, których wiele dzisiaj nie dojada zwłaszcza na obszarach wiejskich". Posłowie PO odpowiedzieli wówczas buczeniem.
Senator Łukasza Abgarowicza wyraził nadzieję, że prezydent Andrzej Duda wdroży się do pracy głowy państwa. Zdaniem senatora PO wypowiedź prezydenta o braku poczucia sprawiedliwości w Polsce to wpadka drobna bo były już większe "i w ogóle ten start prezydentury nie jest nadzwyczaj udany".