Polska zacieśnia współpracę wojskową z Bułgarią. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak w trakcie wizyty w Sofii podpisał z Anju Nagełowem list intencyjny dotyczący współpracy w sektorze zbrojeniowym, a także międzyrządową umowę o współpracy obronnej.

Minister określił zawarte porozumienie jako ważny krok we wzajemnych relacjach: Polska została wskazana na partnera do remontowania i modernizacji bułgarskich samolotów Mig-29, a ta decyzja - jak podkreślił minister - ma wielką wagę i geopolityczny wymiar.

Minister Siemoniak poinformował także w trakcie wizyty w bułgarskim resorcie obrony, że zdecydowano o zacieśnieniu dwustronnej współpracy wojskowej, co oznacza większą liczbę bułgarskich oficerów w Polsce i polskich w Bułgarii. Szefowie resortów obrony omówili też międzynarodową sytuację bezpieczeństwa w kontekście zbliżającego się szczytu NATO.

Podpisane dziś dokumenty nakreślają ramy prawne przyszłych porozumień dotyczących serwisowania bułgarskich Migów. Sofia liczy na remont silników sześciu maszyn w przyszłymroku, a także dalszą współpracę w tej materii, z możliwością przyszłej modernizacji jej samolotów. Bułgaria dysponuje obecnie czterema sprawnymi myśliwcami Mig-29. We wrześniu wygasa dotychczasowy kontrakt remontowy zawarty z Federacją Rosyjską. O zmianie partnera zadecydowały kwestie finansowe, jak również próba zmniejszenia zależności militarnej od rosyjskiego przemysłu. W programie wizyty ministra Tomasza Siemoniaka w Sofii znalazło się też spotkanie z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewneliewem.