Procedura w senacie w sprawie referendum rozpocznie się w momencie gdy wpłynie wniosek - powiedział Bogdan Borusewicz. Zdaniem marszałka senatu wspólne przeprowadzenie wyborów i referendum wymaga regulacji ustawodawczej.

Marszałek Borusewicz powiedział dziennikarzom, że zaraz po wpłynięciu do senatu prezydenckiego wniosku o przeprowadzenie głosowania parlamentarnego i referendalnego w jednym dniu, zostanie zwołany Konwent Seniorów. Wcześniej marszałek zamierza zwrócić się do Krajowej Komisji Wyborczej o ustalenie, czy możliwe jest przeprowadzenie obu głosowań w jednym dniu.

Wątpliwości marszałka budzą między innymi zapisane w ustawie godziny głosowań - inne w przypadku wyborów parlamentarnych i inne w przypadku referendum. Jest kwestia też list wyborców oraz wspólnych urn. Zdaniem marszałka Borusewicza uzgodnienie tych spraw wymagałoby decyzji ustawodawczych. "To nie jest takie proste od strony formalnej" - powiedział.

Dodał, że istnieje też kwestia pytań referendalnych, które do tej pory nie wpłynęły do senatu. "Kiedy wpłynął, procedura w senacie się rozpocznie" - powiedział.

Reklama