Prezydent Rosji jest przeciwny powołaniu międzynarodowego trybunału do zbadania katastrofy malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą. W katastrofie, do której doszło przed rokiem, zginęło 298 osób. Większość ofiar stanowili Holendrzy.

W rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte prezydent Rosji Władimir Putin wyraził opinię, że powołanie trybunału byłoby nieproduktywne i przedwczesne. Putin i Rutte omówili telefonicznie przebieg dochodzenia w sprawie katastrofy i zgodzili się co do potrzeby wyjaśnienia jej okoliczności.

Jutro minie rok od czasu kiedy Boeing malezyjskich linii lotniczych rozbił się w części ukraińskiego Donbasu kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów. Władze Ukrainy twierdzą, że maszynę zestrzelili promoskiewscy bojownicy. Natomiast według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Boeing został zestrzelony przez ukraiński myśliwiec.

Kilka dni temu Malezja wniosła do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o powołaniu międzynarodowego trybunału, który przeprowadziłby śledztwo w sprawie katastrofy. Obecnie są prowadzone konsultacje w sprawie tego projektu.