Benedykt XVI przyjmie dziś Doktoraty honoris causa pochodzą z dwóch krakowskich uczelni: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła Iii Akademii Muzycznej. Ceremonia odbędzie się w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem, gdzie papież emeryt od kilku dni przebywa na letnim wypoczynku.

Wydarzenie nie ma precedensu. Joseph Ratzinger nigdy nie przyjął żadnego akademickiego wyróżnienia podczas swego blisko ośmioletniego pontyfikatu, ustępując zaś usunął się całkowicie życia publicznego. W odpowiedzi na propozycję obu krakowskich uczelni Benedykt XVI odpisał, że zrobi dla nich wyjątek, ponieważ nie może odmówić, ze względu na radość, że przy tej okazji będzie mógł na nowo stanąć blisko czcigodnej i umiłowanej osoby Świętego Jana Pawła II.

Papież emeryt wyróżniony został m.in. za odważne dawanie swoim życiem, posługą, nauczaniem i pracą naukową świadectwa Prawdzie, która umacnia wiarę w czasach duchowego zamętu spowodowanego przez liberalizm, postmodernizm i relatywizm. Uroczystość w Castel Gandolfo będzie miała charakter zamknięty.