Blisko 10 procent wyrobów tytoniowych pochodzi z nielegalnych źródeł. Informuje o tym Światowa Organizacja Zdrowia i zwraca uwagę na to, że jest to problem nie tylko prawny, ekonomiczny ale i zdrowotny. Palenie tytoniu jest przyczyną powstawania nowotworów.

Paulina Miśkiewicz ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreśla, że nielegalne papierosy są tańsze i dlatego zachęcają do sięgania po nie. Niezapłacony podatek i akcyza przyczyniają się do tego, że produkty te mają niższą cenę. To podważa politykę antytytoniową państwa, której elementem jest tzw. polityka cenowa, czyli podwyższanie ceny po to, aby zniechęcić do palenia - tłumaczy.

Wyższa cena papierosów zniechęca osoby młode do rozpoczynania palenia, jest też dla wszystkich ważnym czynnikiem, który zmusza do namysłu, czy nie warto byłoby rzucić palenie z powodów ekonomicznych. Natomiast tanie papierosy są dużym zagrożeniem zwłaszcza dla osób młodych - przekonuje Miśkiewicz.

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa wszystkie kraje do współpracy na rzecz powstrzymania nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi.