Potrzeba średnio 7-8 prób, żeby skutecznie rzucić palenie. Obchodzony dziś Światowy Dzień bez Tytoniu to dobra okazja, żeby znów spróbować. Według badań w ubiegłym roku co trzeci palacz chciał zerwać z nałogiem.

Psycholog Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym warszawskiego Centrum Onkologii podkreśla, że aby rzucić palenie potrzebna jest nie tyle silna wola, ale odpowiednia motywacja.

Doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego radzi, że jeżeli ktoś chce rzucić palenie, powinien wyznaczyć sobie termin. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy odwlekać ten moment. Najtrudniejsze są pierwsze 3-4 dni po odstawieniu papierosów, bo wtedy mogą pojawić się uciążliwe objawy głodu nikotynowego: rozdrażnienie, nadpobudliwość, trudności z koncentracją, bóle głowy czy wzmożony kaszel.

Reklama

Aktorka Dorota Stalińska 40 lat paliła prawie 3 paczki dziennie. Udało jej się zerwać z nałogiem z dnia na dzień, po przeczytaniu książki Allena Carra "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie".

Specjaliści sceptycznie podchodzą do sposobów Allena Carra. Podkreślają, że osoba uzależniona od nikotyny powinna szukać specjalistycznej pomocy u lekarza rodzinnego lub psychologa. Warto też skorzystać z dostępnych leków.