Kanclerz Niemiec sygnalizuje gotowość do porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie reform Unii Europejskiej. Po spotkaniu w Berlinie z premierem Davidem Cameronem Angela Merkel powiedziała, że jeśli jest wola, to znajdzie się i droga do kompromisu.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Niemcom zależy na tym, aby Wielka Brytania pozostała we Wspólnocie, dlatego oba kraje będą szukać porozumienia. Merkel mówiła jednak, że jest za wcześnie, aby dyskutować o tym, jak usankcjonować ewentualne reformy. "Zaczynamy rozmawiać, ale pytanie, czy trzeba zmieniać traktat, czy też wystarczy zmienić akty prawne niższego rzędu, powinno być zadawane na końcu" - mówiła.

David Cameron dodał, że wierzy w porozumienie w sprawie reform. Przypominał, że Unia Europejska pokazywała już, że jeśli kraj członkowski ma kłopot, to potrafi być na tyle elastyczna, aby go rozwiązać. "Jestem przekonany, że znowu tak będzie" - mówił. Jednym z postulatów Camerona jest ograniczenie imigrantom dostępu do świadczeń socjalnych.

Reklama

Brytyjski premier zapewniał jednak, że nie chce likwidować swobody przepływu pracowników. Podkreślał, że to jedna z fundamentalnych zasad Unii, z której korzysta też wielu Brytyjczyków. Angela Merkel dodała, że Niemcy także mają problem z wykorzystywaniem systemów socjalnych, ale swobody przepływu ludności nie można stawiać pod znakiem zapytania.