Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Zapewnił, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każde przestępstwo, którego dopuściła się na Ukrainie.

Zełenski skomentował w ten sposób w wieczornym wystąpieniu wideo swą poniedziałkową wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.

"Nigdy nie przebaczymy tej piwnicy, tego obozu koncentracyjnego, jak i wszystkich innych zbrodni Rosji wobec ludzi i przeciwko ludzkości" - powiedział Zełenski. Nazwał Rosję "państwem-złem" i oświadczył, że Kreml "nie zdoła zasłonić się swym miejscem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" ani też "rurociągami z gazem". Dodał następnie, że Rosja poniesie "odpowiedzialność za każde przestępstwo popełnione na ziemi ukraińskiej".

Zełenski poinformował także, że w Czernihowie przeprowadził naradę z dowództwem wojskowym. Zapewnił, że trwają przygotowania do "aktywnych działań w celu wyzwolenia ziem ukraińskich".

(PAP)

awl/ mms/