Oba kraje będą prezentowały takie stanowisko w czasie zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Poinformowali o tym szefowie dyplomacji Polski i Rumunii po spotkaniu w Warszawie.

Minister Grzegorz Schetyna tłumaczył w czasie briefingu prasowego, że dążenia Ukrainy i Gruzji do zniesienia wiz są działaniem w dobrym kierunku. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać obydwa te kraje w drodze do zniesienia reżimu wizowego. "To będzie też pierwszy krok w kierunku ich aspiracji europejskich. Wydaje się, że szczyt w Rydze powinien potwierdzić oczekiwania i dobrą wolę Europy w tych kwestiach" - powiedział Schetyna.

W podobnym duchu wypowiadał się szef rumuńskiej dyplomacji. Bogdan Aurescu przypomniał, że zarówno Polska, jak i Rumunia mają już dobre doświadczenia z Ukrainą, w ramach tak zwanego małego ruchu granicznego.

Reklama

Za zniesieniem wiz przemawia też przykład Mołdawii. Obywatele tego kraju - w ramach Partnerstwa Wschodniego - mogą podróżować po Unii Europejskiej bez dodatkowych dokumentów. "Minął rok od czasu zniesienia wiz dla obywateli Republiki Mołdawii. Pięćset tysięcy z nich posiada już paszporty biometryczne i może podróżować do krajów Unii. To ogromne korzyści dla mieszkańców Mołdawii, którzy mogą dzięki temu swobodnie poruszać się, ale to także korzyść wynikająca ze zbliżenia się tego państwa do krajów wspólnoty" - stwierdził Bogdan Aurescu.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowano na drugą połowę maja. W spotkaniu w Rydze wezmą udział kraje objęte programem: Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan oraz Białoruś.