Andrzej Duda domaga się przeprosin Polaków od szefa FBI. Dyrektor Federalnego Biura Śledczego James Comey podczas obchodów Dnia Pamięci o Holocauście mówił o Polakach jako o "wspólnikach morderców", którzy poddając się nazistowskiej ideologii "pomagali mordować miliony".

Reklama

„Ta wypowiedź jest skandaliczna” - oświadczył w Krakowie kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, Andrzej Duda. „Ja bym chciał, żeby dyrektor FBI
przeprosił Polaków za swoją kłamliwą wypowiedź, która jest w dodatku
wstrętna i podła" - powiedział Duda. "Nie wiem, czy to jest kwestia niewiedzy historycznej, czy jego ignorancji, ale tak samo jak zostaliśmy publicznie znieważeni,
powinniśmy zostać przeproszeni”. Zdaniem Andrzeja Dudy, pod patronatem prezydenta Polski powinna powstać specjalna grupa prawników, która będzie wytaczać procesy sądowe za historyczne kłamstwa.
Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Krakowie - Płaszowie. W ten sposób oddał hołd powstańcom z warszawskiego getta. Dziś mija 72 rocznica wybuchu powstania.