Urząd Lotnictwa Cywilnego zamierza wprowadzić prawo jazdy na drony. By latać bezzałogową maszyną w celach komercyjnych konieczne będzie przejście szkolenia i zdanie specjalnego egzaminu. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Raport z nich wkrótce trafi do ministerstwa infrastruktury.

Z rozporządzenia wynika, że dronem bez egzaminu i szkolenia lotniczego będzie nadal mógł latać każdy ale tylko w celach rekreacyjnych. „osoby, które będą chciały zarabiać na przykład kręcąc filmy, czy robić zdjęcia z dronów będą musiały przejść kurs i egzamin”. Jak zastrzega w rozmowie z IAR Marta Chylińska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, każdego będzie obwiązywał przepis dotyczący wysokości. Dron będzie mógł się wznieść maksymalnie na 150 metrów nad ziemię, a pilot nie może stracić maszyny z pola widzenia.
Ze względów bezpieczeństwa statkami bezzałogowymi nie można latać w tak zwanych strefach kontrolowanych lotnisk. Na przykład niemal nad całym Krakowem czy lewobrzeżną Warszawą. Lot nad takimi terenami musi być wcześniej zgłoszony do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać. Przepisy ma egzekwować policja. Za latanie dronem bez zezwolenia grozić może nawet rok
więzienia lub mandat.