Większość Ukraińców uważa, że Rosja zaatakowała ich kraj, a samozwańczymi republikami kierują terroryści. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez kijowskie Centrum Razumkowa.

Prawie trzy czwarte badanych (71,8%) uznaje Rosję za agresora. Ponad 8% jest innego zdania, a co piąty nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Dla dwóch trzecich Ukraińców Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to nie samozwańcze państwa, lecz organizacje terrorystyczne. Jednocześnie co piąty badany twierdzi, że reprezentują one tamtejszą ludność.
56% badanych uważa, że na wschodzie odbywa się rosyjsko-ukraińska wojna. 15,6% mówi o wojnie domowej, a 18,6% o walce między Rosją i Stanami Zjednoczonymi o strefy wpływów. 42,4% Ukraińców chciałoby, aby ich kraj otrzymał broń z Zachodu. Jednak 34,6% twierdzi, że nie jest to konieczne, ponieważ utrudni osiągnięcie pokoju.
Centrum Razumkowa przeprowadziło swoje badania na próbie 2009 dorosłych we wszystkich regionach kraju, poza okupowanym Krymem oraz terytoriami obwodów donieckiego i ługańskiego, które pozostają pod kontrolą separatystów.