Pomnik "Czterech Śpiących" do magazynu. Taka jest wola warszawskich radnych. Monument do 2011 roku stał na Placu Wileńskim. W związku z budową drugiej linii metra został zdemontowany. Miał wrócić na plac, ale nie w to samo miejsce.

Warszawa - pomnik - Pomnik "Czterech Śpiących" do magazynu. Taka jest wola warszawskich radnych. Monument do 2011 roku stał na Placu Wileńskim. W związku z budową drugiej linii metra został zdemontowany. Miał wrócić na plac, ale nie w to samo miejsce.

Liczne protesty i pogorszenie stosunków polsko-rosyjskich spowodowały, że rada miasta głosami PO i PIS chce umieścić monument w magazynie Zarządu Dróg Miejskich. Radny Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że to najlepsze miejsce. Zaznaczył, że w wolnej Polsce nie ma miejsca na pomniki upamiętniające komunistyczną dyktaturę.

Samorządowcy związani z PIS-em od dawna argumentują, że pomnik był świadectwem sowieckiego ucisku i jednym i symbolem dominacji Moskwy nad Warszawą.

Pomnik "braterstwa broni polsko - radzieckiej", nazywany potocznie "pomnikiem Czterech Śpiących" został postawiony w 1946 roku. Był to pierwszy monument w powojennej Warszawie. Przeciwko jego powrotowi na Plac Wileński opowiedział się między innymi Instytut Pamięci Narodowej.