Marszałek Sejmu Radosław Sikorski i prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski, pogratulowali w Sejmie twórcom "Idy". Dziś w nocy obraz Pawła Pawlikowskiego otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Marszałek Sejmu wyraził wielką radość z sukcesu naszych filmowców. - Wszystkim autorom, aktorom, wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wspaniałego sukcesu, serdecznie gratuluję, duma nas rozpiera - powiedział Sikorski.

Z kolei Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że nagroda dla polskiego filmu nie była dla Izby zaskoczeniem, bo NIK właśnie zakończył planową kontrolę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Dzisiaj mogę oficjalnie powiedzieć, że ta kontrola wypadła bardzo dobrze - powiedział Kwiatkowski. Pokazała, że instytucja ta tworzy stabilny i transparentny mechanizm finansowania i produkcji filmów w Polsce. Prezes NIK dodał, że wyniki kontroli zostaną szczegółowo przedstawione w najbliższych tygodniach.

"Ida" jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.