Po rolnikach z OPZZ, pikiety i blokady dróg organizują dziś związkowcy z "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Akcja rozpoczynająca się o godzinie 11.00 ma charakter ogólnopolski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy producentów żywności oraz udzielenie pomocy przez rząd.

Pikietujący mają walczyć o fundusze dla przedstawicieli rynku trzody chlewnej, mleka i zbóż. Zwracają uwagę na nieskuteczne wsparcie w związku z rosyjskim embargiem. Niepokoją ich także doniesienia o możliwości rozmów dwustronnych państw Unii w celu zniesienia zakazu eksportu na wschód. Domagają się również uregulowań w zakresie obrotu ziemią rolną po 2016 roku, by trafiała ona na powiększenie polskich gospodarstw.

"To problemy, na których rozwiązanie premier Kopacz nie znalazła czasu od września" - twierdzi lider "Solidarności" Rolników Indywidualnych Jerzy Chróścikowski. Przypomina, że od czasu expose trzykrotnie wysyłał korespondencję do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o spotkanie. Ani razu nie uzyskał odpowiedzi. Ponadto- jego zdaniem- minister rolnictwa stara się rozwiązywać mniejsze problemy gospodarstw, ale nie działa skutecznie wobec wyżej wymienionych.

Inicjatywą zaskoczony jest minister rolnictwa Marek Sawicki. Podkreśla, że regularnie dyskutuje z szefem rolniczej "Solidarności" o problemach branży. Dodaje, że on sam może również walczyć o pomoc dla Polaków w Brukseli. Jest bowiem wiceprzewodniczącym europejskich organizacji rolniczych i spółdzielców, COPA-COGECA. To jednostka o skutecznym nacisku na struktury unijne. Szef resortu rolnictwa oczekuje, że właśnie tam Chróścikowski będzie mógł wykazać się skutecznymi inicjatywami, a nie na drogach.

Akcja obejmie dziesięć województw. Największe pikiety na Mazowszu odbędą się w Płocku i Siedlcach. Utrudnień można spodziewać się też na drodze numer 50 w okolicach Słomczyna.

Rolnicy odwiedzą też urzędników w Radomiu, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ożarowie Mazowieckim, Piastowie i Błoniach. W Kujawsko-Pomorskiem blokowana będzie trasa między Włocławkiem a Kołem w miejscowości Izbica Kujawska. Pikiety planowane są również przed urzędami w: Grudziądzu, Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie czy Żninie. W Łódzkiem manifestacje odbywać się będą na głównych drogach Wielunia i Łowicza. Na Pomorzu kierowcy mogą mieć kłopoty z przejazdem przez Kwidzyn i Sztum. W Zachodniopomorskiem traktory wyjadą na ulice Pyrzyc. Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedzieli ponadto związkowcy z: Lublina, Kielc, Krakowa, Wrocławia czy Przemyśla (delegatura urzędu).

Akcję protestacyjną kontynuują dziś również rolnicze OPZZ. Związkowcy planują zablokować (godz.10.00) drogę numer 19 w miejscowości Zabłudów w Podlaskiem.