Znachor z Nowego Sącza podejrzany o udział w nieumyślnym spowodowaniu śmierci półrocznej Madzi z Brzeznej pozostaje na wolności. Tak zdecydował dziś nowosądecki sąd. Mężczyzna opuścił areszt 13 listopada z powodu problemów z sercem i koniecznością leczenia w szpitalu. Prokuratura nie zgodziła się z tą decyzją i wniosła zażalenie w tej sprawie.

Sąd nie uwzględnił tego wniosku z uwagi na jego stan zdrowia. Dziś był operowany w jednym z krakowskim szpitalu mówi Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.„Sąd nie przedłużył tymczasowego aresztowania, zastosował natomiast wolnościowe środki zapobiegawcze tj; poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych wpłacone do 30 stycznia bieżącego roku, dozór policyjny połączony z obowiązkiem zgłaszania się na Komendę Policji jeden raz w tygodniu, zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w tej sprawie i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu ”- tłumaczy sędzia.

Prokuratura zarzuca mężczyźnie kierowanie rodzicami Magdy w sposób, który doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka i świadczenia usług medycznych bez uprawnień i za pieniądze. Ze względu na ważny interes społeczny sąd na wniosek prokuratury zezwolił na ujawnienie personaliów mężczyzny. Magda zmarła w połowie kwietnia. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było niedożywienie.

Reklama

Rodzice dziewczynki również usłyszeli zarzuty. Dotyczą znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Magda miała być żywiona kozim mlekiem rozpuszczonym w wodzie. Joanna i Michał P., przyznali, że utrzymywali kontakty ze znachorem i korzystali z jego porad. W grudniu zostali zwolnieni z aresztu. Przebywali w nim od kwietnia. Śledczy uznali, że nie ma zagrożenia matactwem i mogą przebywać w warunkach wolnościowych do czasu zakończenia śledztwa. Zastosowano wobec nich dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Grozi im do 10 lat więzienia.