Rozszerzanie NATO na Wschód to budowa nowego muru berlińskiego - uważa Władimir Putin. Rosyjski prezydent odniósł się do kwestii ewentualnego rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas podsumowującej kończący się rok konferencji prasowej w Moskwie.

"Nie przestali budować muru, nie zwracając uwagi na wszelkie nasze próby współpracy i nasze gesty - w Europie i na całym świecie. Myślę, że nasze wystarczająco twarde stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie powinno dać naszym partnerom do myślenia, że najwłaściwszą drogą jest przerwanie budowy tego muru" - powiedział Putin.

Wczoraj o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy mówił w Warszawie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział, że po powrocie Kijowa złoży w parlamencie wniosek o zrzeczenie się przez Ukrainę statusu państwa pozostającego poza blokami wojskowo-politycznymi. Zapewnił, że Ukraina wróci na kurs ku integracji z przestrzenią bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Reklama

W lipcu 2010 roku Ukraina wykreśliła z ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej, dążenie Kijowa do członkostwa w NATO. W ustawie była mowa o "utrzymaniu przez Ukrainę polityki pozablokowości", co oznacza "nieuczestniczenie w sojuszach wojskowo-politycznych" - a więc w NATO. Zawarto w niej jednocześnie sformułowanie o kontynuowaniu "konstruktywnego partnerstwa" z sojuszem.