Wybiegali stypendia dla dzieci poległych żołnierzy. Drużyna pięciu biegaczy z generałem Romanem Polko na czele zebrała ponad 300 tysięcy złotych w ramach akcji "Misja: Semper Fi". Z tych środków utworzono stypendia dla 29 dzieci polskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.

Podczas uroczystości wręczenia stypendiów w Pałacu Prezydenckim szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej mówił o wielkim znaczeniu tych środków, które umożliwią dzieciom i młodzieży realizowanie marzeń.

"Wy jesteście skarbem i nadzieją naszego kraju na lepszą przyszłość" - mówił generał Koziej do stypendystów.

Magda Pawlak prezes fundacji "Dorastaj z Nami", która zorganizowała zbiórkę funduszy, podkreśla, że środki te pozwolą na długoterminowe wsparcie edukacji dzieci poległych żołnierzy. To nie tylko wsparcie finansowe, ale także opieka psychologów i osób, które pomagają dokonywać wyborów dalszej drogi naukowej i zawodowej. Sponsorzy pozwalają także stypendystom przejście w praktyk zawodowych w swoich firmach.

Kapitan drużyny biegaczy - wolontariuszy Roman Polko tłumaczy, że dla rodzin poległych na misjach ważne jest nie tylko wsparcie finansowe. Były szef jednostki specjalnej "Grom" wyznał, że sam stracił przyjaciela w jednej z misji i wie, jak ważny jest zwykły kontakt z dziećmi zmarłego żołnierza. Tłumaczył, że chodzi o pokazanie, że służba którą pełnił poległy miała sens, a środowisko żołnierzy o tym pamięta.

W ramach akcji "Misja: Semper Fi" biegacze wzięli udział między innymi Marine Corps Marathon w Waszyngtonie i Biegu Niepodległości w Warszawie.