Wciąż nie są znane pełne wyniki wyborów samorządowych. Do PKW spływają protokoły z poszczególnych komisji wojewódzkich.

Najwięcej mandatów w sejmiku województwa zachodniopomorskiego - 12 - zdobyła Platforma Obywatelska, 7 ma PSL, 6 - PiS, 4 mandaty dla SLD, 1 dla komitetu Bezpartyjni.
W sejmiku województwa pomorskiego najwięcej, bo 17 mandatów zdobyła Platforma Obywatelska, którą poparło 40,74 procent wyborców. PiS poparło 23,04 procent, zyskując 9 mandatów. PSL ma 7 mandatów.


W Warmińsko-Mazurkiem wybory wygrało PSL, które zdobyło 37 procent głosów. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska - 26,8 procent głosów, a trzecie PiS - 18,8 procent. PSL będzie też mieć najwięcej, bo 14 mandatów w sejmiku. PO uzyskała 9 mandatów, PiS 6, a SLD 1.

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku podała, że 12 mandatów do sejmiku województwa podlaskiego zdobyło PiS, 9 - PSL, a Platforma Obywatelska zdobyła ich 8. Jednego radnego wprowadzi też SLD-Lewica Razem.

Reklama

Jest znany układ sił w woj. kujawsko-pomorskim sejmiku wojewódzkim. Wygrała Platforma Obywatelska, za nią uplasowało się PSL, dalej PiS, a na końcu SLD - poinformował Igor Zgoliński, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Toruniu. PO zdobyło 14 mandatów, PSL 10, PiS 7, a SLD 2.

W Wielkopolsce Platforma Obywatelska zdobyła 13 mandatów - o 4 mniej niż w poprzedniej kadencji. PSL ma 12 mandatów - o 5 więcej niż poprzednio, PiS wywalczył 8 mandatów - przyrost o 2. SLD stracił 5 mandatów i ma ich 4. Dwóch radnych wprowadza do sejmiku Komitet "Teraz Wielkopolska" Ryszarda Grobelnego.

Reklama

Jeśli Ryszard Grobelny pokona w drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania - Jacka Jaśkowiaka z PO - prawdopodobnie zrezygnuje z sejmikowego mandatu.
W liczbach bezwzględnych PSL dostało więcej głosów niż PO, ale liczenie ich metodą d'Hondta sprawiło, że Platforma ma o mandat więcej od koalicjanta.


Wybory do sejmiku województwa lubuskiego wygrywa PO. Platforma zdobyła tam 25,37 poparcia i 10 mandatów. PSL zdobyło 8 miejsc w sejmiku. PiS z 16,91 procent poparcia uzyskało 5 mandatów, tyle samo co SLD. 2 radnych wprowadziło do sejmiku KWW Lepsze Lubuskie.

W łódzkim sejmiku wojewódzkim najwięcej mandatów, bo 12, zyskało Prawo i Sprawiedliwość. 10 radnych będą miały zarówno PO jak i PSL. Jednego radnego do sejmiku wprowadzi SLD. Pomimo zwycięstwa PiS-u, w sejmiku rządzić będzie koalicja PO-PSL.

W województwie świętokrzyskim aż 17 mandatów na 30 zdobyło PSL. Pomimo, że ludowcy mogliby rządzić tam samodzielnie, przedłużą oni jednak koalicję z PO, która zdobyła 3 mandaty.

PiS osiągnęło drugi wynik w wyborach zdobywając osiem mandatów. Komitet SLD-Lewica Razem zdobył w Świętokrzyskiem dwa mandaty.

W województwie lubelskim wybory do sejmiku wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe, zdobywając 32,4 procent głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość - 31,8 procent, a trzecie Platforma Obywatelska - 19,1 procent głosów. Jednak ponieważ mandaty do sejmiku są przyznawane w poszczególnych okręgach, najwięcej - 13 - zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Kolejne miejsca zajmą: PSL - 12 mandatów, PO - 7 mandatów i Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1 mandat.

19 mandatów w 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - wynika z podanych w piątek oficjalnych wyników Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Dzięki temu partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła samodzielnie rządzić w tym regionie. PSL będzie miało 9 radnych; PO - 5.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w Małopolsce. Oficjalne wyniki wyborów do sejmiku wojewódzkiego podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Krakowie.

PiS zdobyło 36 procent głosów, co daje partii 17 mandatów. Druga jest Platforma Obywatelska z 28-procentowym poparciem i 14 mandatami. Z kolei PSL wprowadzi do sejmiku 8 radnych, w Małopolsce ludowcy uzyskali 20 procent głosów.

Politycy PO i PSL z Małopolski, którzy rozmawiali z Informacyjna Agencją Radiową, deklarowali chęć kontynuacji koalicji. PO na marszałka województwa zaproponuje dotychczas pełniącego te funkcję Marka Sowę.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że Platforma Obywatelska wygrała wybory do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego.

Jak poinformował przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa, Platforma zdobyła 17 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 16, PSL wprowadziło do śląskiego sejmiku 5 radnych, Ruch Autonomii Śląska będzie miał 4 przedstawicieli, a SLD - trzech.

W minionej kadencji w Sejmiku Śląskim rządziła koalicja PO-PSL-SLD.

Do sejmiku województwa opolskiego PO wprowadzi 9 radnych, 8 - PSL, 7 mandatów zdobyła Mniejszość Niemiecka. Pięciu radnych będzie miało Prawo i Sprawiedliwość oraz jednego - SLD.

Wciąż nie ma oficjalnych wyników z województwa Mazowieckiego i Dolnośląskiego.