Rozpoczynają się wybory samorządowe. Na czteroletnią kadencję wybierzemy radnych wszystkich szczebli, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosować można od 7.00 do 21.00.

Uprawnionych do głosowania jest 30 milionów 548 tysięcy 21 osób, w tym 637 obywateli Unii Europejskiej. Wybierzemy 46 790 radnych i prawie 2 500 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu będą trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak "iks" w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata. Każda karta do głosowania jest innego koloru - biała w wyborach do rad gmin, żółta w wyborach do rady powiatu (żółta jest także karta w wyborach do rad dzielnic Warszawy), niebieska do sejmiku województwa i różowa w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.
Głosowanie odbędzie się w 27 435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej.

Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.